chevron_right
Helyi hivatalos közlöny

CSÍKSZEREDÁBAN JÁRT AZ ENTENTE FLORALE EUROPE ZSŰRIJE

Efe

Csíkszeredában töltötte a csütörtöki napot az Entente Florale Europe, az Európai Virágos Városok és Falvak versenyének zsűrije, és alaposan szemügyre vette városunkat. A nemzetközi zsűri a nap folyamán a város számos pontját meglátogatta, majd a városháza dísztermében ismertették benyomásaikat, és láttak el tanácsokkal.

 

Az Entente Florale Europe-ot, vagyis az Európai Virágos Városok és Falvak versenyét 1975 óta rendezik meg. Az elindulás óta már közel 700 település szerepelt a megmérettetésben, évről évre több ezer embert megmozgatva. A cél minden évben a fenntartható fejlődés népszerűsítése, a természetes tájak megőrzése, valamint a kulturált, virágokkal és zöld növényekkel tarkított tiszta környezet megteremtése. A zsűri többek között ezen szempontok alapján értékeli a résztvevő városokat.

Az idei versenyben Csíkszereda mellett Magyarországról Debrecen és Zalakaros, Csehországból Písek és Choruisce, Írországból Carlow és Ballinahown, Németországból Meinheim és Höxter, Szlovákiából Farkasd, Szlovéniából Velenje vesz részt.

A tájépítészekből és kertészmérnökökből álló nemzetközi zsűri – Milena Andrade (Csehország), Bill Kearney (Írország), Rüdiger Kirsten (Németország), Prutkay János (Magyarország) – egy amerikai tulipánfa elültetésével kezdte a hivatalos programját a központi parkban. A faültetésen részt vett Bors Béla és Sógor Enikő alpolgármester, Burista Csilla, a városi kertészet vezetője, Albert Sándor főépítész és Juhász-Borsa Orsolya, a külkapcsolatokért felelős városházi osztály vezetője.

Ezt követően a Fenyő szállodában Bors Béla alpolgármester tartott átfogó bemutatót városunkról. Ahogy a városvezető fogalmazott: „Csíkszereda olyan város, ahol a történelem és a korszerűség  harmonikusan megfér egymás mellett. Kulturális örökségeink nem csak történelmi kincsek, hanem zöldtervezésünk szerves részei is, hiszen gondozott kertek és parkok veszik körül őket, amelyek fokozzák szépségüket. Ezért is nyerte el 2022-ben a város a Virágos Magyarországért versenyen a külföldi városok kategóriában az első díjat. Büszkék vagyunk eredményeinkre és az elmúlt években elért fejlődésre. Csíkszereda számára az a jövőképünk, hogy továbbra is a fenntartható növekedés és fejlődés útján haladjunk. Jövőbeni projektjeink célja, hogy tovább integráljuk a zöldterületeket és a fenntarthatósági kritériumokat a városképünkbe, növelve városunk élhetőségét anélkül, hogy veszélyeztetnénk környezetvédelmi céljainkat.”

A zsűri a prezentáció után a központi parkból indulva bejárta a várost. A promenád érintésével megtekintették az Octavian Goga lakónegyedet, majd a Petőfi Sándor utcán végighaladva a Mikó-vár és a városháza előtt tartottak rövid megállókat, a városi séta első részét pedig a Mesebeli béka játszótéren fejezték be. Mindeközben Albert Sándor főépítész beszélt a város épített környezetéről.

A nap második felében a  közösségi környezetszépítő mozgalmunk eredményeit a Kalász negyedben tekintették meg, majd Csíksomlyón a Mária-kertet, a Barátok feredőjét és a nyerget látogatták meg, sétájuk utolsó állomása pedig a Csíkszeredai Sportpark volt. 

A városban eltöltött nap után a zsűri visszavonult, és hosszas tanácskozás keretében, egy tíz pontból álló elbírálási kritériumrendszer alapján pontozták a látottakat. A tervezés és fejlesztés, a fenntartható környezet – az éghajlatváltozás mérséklése, az épített környezet, a tájkép, a zöld övezetek, az ültetés, a környezeti nevelés, az elkötelezettség és lakossági bevonás, a turizmus és/vagy szabadidő, illetve a kommunikáció maximálisan 10 pontra értékelhető a zsűri tagjai által.

A végeredményről az összes, a versenyben résztvevő város értékelése után, szeptemberben adnak tájékoztatást Székesfehérváron. Rüdiger Kirsten, a zsűri tagja fontosnak tartotta összegezni a a nap során szerzett tapasztalatokat, ezt követően pedig tanácsokat és ajánlásokat fogalmaztak meg.

Mindannyian egyetértettek abban, hogy Csíkszereda megérett a versenyben való részvételre, és jól láthatók a zöld, fenntartható, természetes környezet érdekében tett erőfeszítések, továbbá a következő évek tervei is jó irányba mutatnak. Kiemelték erős pontokként a természetközeliséget, a lakosság bevonását a környezettudatos életformába, a hatékony komposztálást, a tömbház-hőszigetelések terén elért eredményeket. Javaslatként fogalmazták meg a sétálóutca állandó zöld részekkel való tarkítását, a rendezett folyó- és patakpartokat, valamint a turisztikai információs pontok újraindítását. Ezzel együtt Csíkszereda megérdemelten válik tagjává az Entente Florale Europe családjának, és Romániában méltó zászlóvivőjévé válhat a mozgalomnak – jegyezték meg a zsűritagok.

Efe