chevron_right
Helyi hivatalos közlöny

ELSŐSEGÉLY-KÉPZÉS PEDAGÓGUSOKNAK GYERMEKEINK BIZTONSÁGA ÉRDEKÉBEN

Sos 4

November folyamán városunk tíz oktatási intézményének mintegy száz pedagógusa vesz részt az Erdély Mentőcsoport Csíkszéki Fiókja által tartott elsősegélynyújtó tanfolyamokon. A Csíkszereda Városháza által támogatott projekt célja azoknak az alapismereteknek az átadása, amelyeknek birtokában a pedagógusok magabiztosan beavatkozhatnak egy-egy vészhelyzet esetén a mentő kiérkezéséig. 

 

A tanfolyamsorozat harmadik, a Nagy Imre Általános Iskolában zajló állomása előtt Sógor Enikő alpolgármester és Péter Szilárd, az egyesület tagja sajtótájékoztatón számolt be a program részleteiről.

„Az önkormányzat számára minden olyan program fontos, amely a városlakók jóllétét biztosítja, és amely növeli az ehhez kapcsolódó tudatosságot, egyben a lakosság biztonságérzetét is. 2021-ben a városháza kezdeményezése szerencsésen találkozott az Erdély Mentőcsoport célkitűzéseivel, miszerint minél több városlakó legyen felkészülve elsősegélynyújtási helyzetekre” – vázolta a program kezdeteit Sógor Enikő. A célok gyakorlatba ültetése a városháza pályázati rendszere által vált megvalósíthatóvá.

Péter Szilárd, az Erdély Mentőcsoport Csíkszéki Fiókjának tagja beszámolt arról, hogy az egyesület 2021 óta szervez minden évben elsősegélynyújtó tanfolyamokat gyermekeknek, felnőtteknek egyaránt. Régi vágyuk, hogy a csíkszeredai pedagógusokat is felkészítsék az elsősegélynyújtásra, hiszen ők azok, akik napközben a legtöbb időt töltik a diákokkal, vészhelyzet esetén pedig nagyon fontos, hogy ismerjék az újraélesztés menetét, az agyvérzés, az agyi érelzáródás (stroke) tüneteit, a mentőcsapatok helyes értesítésének módját, valamint a sebek és sérülések kezelését a mentő kiérkezéséig.

A képzések kétnapos tanfolyamok formájában zajlanak, 5 órás tömbökben. Egyik nap elméleti, míg másnap gyakorlati tudást adnak át a résztvevőknek.

Első alkalommal, november 7–8-án a Márton Áron Főgimnáziumban tartottak képzést a Xantus János Általános Iskola, a Kájoni János Szakközépiskola, a Kisherceg Óvoda, valamint a gimnázium 65 pedagógusának. A rá következő héten a Napraforgó Napközi Otthon 12 óvópedagógusa sajátíthatta el az alapismereteket. A mostani, harmadik képzésen a Nagy Imre Általános Iskola tanárai a Csipike Napközi Otthon óvónői is csatlakoztak. Az utolsó alkalmat november utolsó csütörtökén és péntekén tartják a Venczel József Szakközépiskolában, ahol a házigazda tanárok mellett a József Attila, a Nagy István és a Kájoni János iskolák tanárai részesülnek képzésben.

A jövőre vonatkozó terveket ismertetve az alpolgármester kiemelte, hogy ez egy folyamat kezdete. A város minden pedagógusát be szeretnék bevonni ebbe a képzésbe a következő években. Ugyanakkor fontosnak tartják azt is, hogy a képzést már elvégző pedagógusok folyamatosan tudják frissíteni ismereteiket. Az oktatási intézmények után szeretnék, hogy más önkormányzati intézmények munkatársai is részesüljenek ebben a képzésben. Cél továbbá az elsősegélynyújtáshoz szükséges eszközök fokozatos biztosítása minden intézményben, például defibrillátorok és allergiás sokk esetén alkalmazandó életmentő gyógyszerek.

Sos 4